MY Education Awards 2019

The MY Education Awards recognise excellence and showcase the outstanding contributions made by students, volunteers, schools and Out-of-School-Hours Learning Support Programs to the success of the learning of primary and secondary students from migrant and refugee backgrounds in Victoria. This year, the awards will be held on 17 September 2019.


SHORTLISTED NOMINEES

Outstanding OSHLSP - School Run
Hampton Park Secondary College Homework Support Program
St Anthony's Primary School Burmese Playgroup
Craigieburn South Primary School Homework Club

Outstanding OSHLSP - Community Run
Meadow Heights Education Centre - Clubhouse and Homework Club
Kensington Neighbourhood House - Study Support Program
Rotary Prahran Homework Club
The Diversitat Colac Homework Club
Nhill Homework Club - Wimmera Development Association and Nhill Learning Centre
Brotherhood of St Laurence Fitzroy Homework Club
Grace Connections Pasifika Learning Support Program

Outstanding Volunteer
Mary Linton - Migrant Information Centre: Homework Support Program with Manchester Primary School
Walter Valles - Southern Migrant Resource Centre STAR Homework Club
Richy Barber - Church of All Nations, Carlton Family Learning Program
Julie Brenan - Brotherhood of St Laurence Fitzroy Homework Club
Gerard Archer - Grace Connections Pasifika Learning Support Program
David Nelson - St Vincent de Paul Dandenong Tutoring Program
Sonia Lindsay - Banksia Gardens Community Services Study Group
Lucas Testro - 100 Story Building

Outstanding Young Volunteer
Ikram Mahamed - Edmund Rice Community and Refugee Services, Homework Club Tarneit
Noah Aravena - Edmund Rice Community and Refugee Services, Homework Club St Albans
Jennah Alonso - Save the Children Family Learning Club at Collingwod College
Thomas Ponissi - The Flemington Homework Club, Jesuit Social Services

Outstanding Primary Student
John Gerich - Diversitat Colac Homework Club
Riak Dhieu - Tarneit Homework Club, Edmund Rice Community and Refugee Services
Selam Tesema - The Flemington Homework Club, Jesuit Social Services
Jessie Buckley - Banksia Gardens Broadmeadows Study Groups

Outstanding Secondary Student
John Mathet - Manor Lakes College
Alakiir Deng - Edmund Rice Girls Mentoring Program, Catholic Regional College St Albans
Ta Hey Moo - Waringa Park School After School Program
Sher Rehman - Hampton Park Secondary College Homework Support Program
Jaelyn Tonise - Grace Connections Pasifika Learning Support Program

 


For more information or if you have any questions, please contact us on (03) 9340 3700 or email education@cmy.net.au